Krystian Sobczyk
13.03.2024
589
CV powinno sprawić, że będą oni chcieli przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na pisanie CV. Przed przystąpieniem do tego zadania należy zadać sobie kilka rozsądnych pytań, aby stworzyć jak najlepsze CV.
Przede wszystkim należy ocenić swoje umiejętności, predyspozycje i doświadczenie. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, kim się jest i gdzie chce się pracować. Istnieje szereg kryteriów, które pomogą ci określić swój cel zawodowy: W jakiej dziedzinie chcę pracować? Czy wolę pracować sam, czy w zespole? CV powinno być profesjonalnym projektem.
Bardzo ważne jest, aby znać firmę, do której aplikujesz i wiedzieć, czego szukają. Wiedza ta pozwoli ci dostosować CV do wymagań każdej firmy. Ważne jest również, aby pamiętać o konkretnym stanowisku, na które aplikujesz oraz o wymaganych na nim umiejętnościach i cechach. Pozwoli ci to wybrać najbardziej odkrywcze i przydatne doświadczenia z twojej ścieżki kariery. CV powinno pozwolić rekruterowi określić, co kandydat może wnieść do firmy.
Rekruter poświęca tylko kilka sekund na zapoznanie się z CV. Dlatego ważne jest, aby przejść od razu do rzeczy, być jasnym, zwięzłym i precyzyjnym, aby natychmiast przyciągnąć uwagę rekrutera. Krótko mówiąc, powinno być atrakcyjne. CV powinno mieć tytuł: może to być fraza o prestiżowym dyplomie, rzadkiej umiejętności, szczególnie cennym doświadczeniu zawodowym; powinno jasno wyjaśniać, czego szukasz. Idealne CV, arcydzieło syntezy, mieści się na jednej stronie, ale nie powinno przekraczać dwóch stron, które powinny pozostać wyjątkowe, uzasadnione dużą ilością doświadczenia. W tym przypadku nie powinno być ono dwustronne, ale wysłane na dwóch zszytych ze sobą stronach. CV powinno być podzielone na pięć łatwych do zidentyfikowania nagłówków: stan cywilny, stanowisko, wykształcenie, doświadczenie zawodowe (te dwa nagłówki powinny być zamienione, jeśli istnieje więcej niż jedno znaczące doświadczenie) oraz hobby i zainteresowania. Kluczowe informacje powinny wyróżniać się przy pierwszym czytaniu. Powinieneś również zwrócić uwagę na układ, taki jak wyrównanie dat umów i pogrubienie tytułów stanowisk.
Młody absolwent z niewielkim doświadczeniem zawodowym musi podkreślić wszystkie swoje umiejętności na wakacie, więc ważne jest, aby wymienić wszystko, co robił w swoim CV: letnie prace w niepełnym wymiarze godzin, organizacje charytatywne, doświadczenie i osiągnięcia w czasie wolnym, zajęcia pozalekcyjne itp. Z drugiej strony, dla osób z większym doświadczeniem, ważne jest, aby podkreślić umiejętności, które nabyli w trakcie swojej kariery. Z drugiej strony, dla osób bardziej doświadczonych, ważne jest, aby wybrać te doświadczenia, które są najbardziej odkrywcze, tworzą spójną ścieżkę kariery i są istotne dla stanowiska, o które się ubiegają. Najlepiej jest przedstawić doświadczenie, które jest najbliższe danemu stanowisku. Można również podkreślić inne doświadczenia, takie jak wolontariat lub doświadczenie zagraniczne. Nawet jeśli nie możesz umieścić wszystkiego w swoim CV, nadal będzie o czym porozmawiać podczas rozmowy z rekruterem.
Nie powinieneś ani umniejszać firmy, w której wcześniej pracowałeś, ani przesadnie jej wychwalać. W przypadku każdego doświadczenia należy zacząć od ogółu, a następnie przejść do szczegółu. Dlatego zaczynamy od przedstawienia firmy i kontekstu stanowiska, a następnie szczegółowo opisujemy stanowisko, opisując wyzwania, osiągnięcia i wyniki. Spójność jest również ważna przy nakreślaniu ścieżki kariery; dlatego wskazane jest wykluczenie wszelkich odniesień do działań, które są sprzeczne z wartościami i umiejętnościami wymaganymi na poszukiwanym stanowisku.
Niektóre osoby mogą ulec pokusie oszukiwania na temat swoich umiejętności lub upiększania swojego doświadczenia zawodowego. Takie działanie jest co najmniej niebezpieczne: ryzykujesz zaufanie rekrutera, jeśli kiedykolwiek odkryje oszustwo. Możliwe jest jednak ukrycie niektórych elementów swojej ścieżki kariery, a nawet wyolbrzymienie innych. Można na przykład w ciekawy sposób ukryć lukę na ścieżce kariery. Nadal jednak należy zachować ostrożność.
Zdjęcie nie powinno być kryterium wyboru. Czasami jest jednak wyraźnie wymagane w ogłoszeniu, zwłaszcza w przypadku stanowisk sprzedażowych. W takim przypadku należy unikać zdjęć niskiej jakości, które nie ukazują kandydata w najlepszym świetle, a wybrać takie, na którym jest uśmiechnięty i ubrany w klasyczny strój.
W przypadku niektórych zawodów opłaca się myśleć nieszablonowo. Na przykład, dla grafika, wideo CV jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że jest dobrze przygotowane i unika się statycznych filmów, które wyglądają znacznie mniej atrakcyjnie niż klasyczne papierowe CV. Wszystkie niepotrzebne ozdobniki powinny zostać usunięte z CV, które powinno pozostać tak stonowane, jak to tylko możliwe. Grozi to utratą treści na rzecz formy. Czytelne, przejrzyste i dobrze skonstruowane CV ułatwi pracę rekruterowi.
Znajomość języków obcych jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakich potrzebuje firma. Dlatego ważne jest, aby wspomnieć o znajomości jednego lub więcej języków obcych w swoim CV. To samo dotyczy umiejętności obsługi komputera, gdzie nie jest nierozsądne wymienianie wszystkich programów, które opanowałeś.
Technologia cyfrowa znacznie ułatwiła rekruterom obsługę CV, ale kandydaci również muszą dostosować się do tego nowego sposobu pracy. Rekruterzy mają dziś bazy danych zawierające wiele CV, które przeszukują według słów kluczowych. Dlatego ważne jest, aby wybierać słowa, które są jasne, zwięzłe i dobrze pasują zarówno do profilu kandydata, jak i konkretnego stanowiska.
Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach
Recenzje