List motywacyjny: 7 rzeczy, o których warto zapomnieć

7 mitów na temat listów motywacyjnych

Pisanie listu motywacyjnego to bardzo ważny proces. Istnieje jednak wiele mitów i uprzedzeń na temat tego, jak go napisać. Stephan M., dyrektor ds. zasobów ludzkich z ponad 20-letnim doświadczeniem, rozprawia się z tymi mitami i wyjaśnia rzeczywistość.

1. W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby wysyłania listu motywacyjnego, wystarczy resume

Wysłanie listu motywacyjnego do rekrutera jest absolutnie konieczne. Jego rola jest zupełnie inna niż resume. W liście motywacyjnym, jak sama nazwa wskazuje, celem jest pokazanie rekruterowi, dlaczego chcesz ubiegać się o pracę.

2. Rekruterzy nie czytają listów motywacyjnych

"To absolutna nieprawda. Mogę powiedzieć, że my, rekruterzy, bardzo uważnie czytamy listy motywacyjne. Zwłaszcza jeśli zauważę, że kandydat włożył wysiłek w spersonalizowanie swojego listu, to czytam wszystko ze szczegółami" - mówi Stephan.

"To właśnie dzięki listom motywacyjnym mogę zrozumieć, dlaczego dana praca jest dla Ciebie interesująca, a przede wszystkim, jak możemy razem pracować".

3. List motywacyjny to podsumowanie resume

Niestety, zbyt często można natknąć się na listy motywacyjne, które są po prostu resume. Nie ma to absolutnie żadnego sensu. List motywacyjny powinien być łącznikiem między resume a oczekiwaniami firmy, a nie powtórzeniem resume.

Oba dokumenty wzajemnie się uzupełniają. Można powiedzieć, że CV skupia się na "czym", czyli co robiłeś i gdzie pracowałeś. Z drugiej strony, list motywacyjny powinien podkreślać "dlaczego". Dlaczego pasjonujesz się tym sektorem? Dlaczego pociąga Cię ta konkretna rola w tej konkretnej firmie?

4. List motywacyjny powinien być bardzo krótki

Tak naprawdę nie ma żadnych precyzyjnych zasad dotyczących długości listu motywacyjnego. Absolutnie pewne jest to, że powinien on być wystarczająco długi, aby wyjaśnić, dlaczego dana osoba zamierza odpowiedzieć na ofertę pracy.

List nie powinien być jednak zbyt długi, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że rekruter nie przeczyta go w całości. Dlatego należy znaleźć odpowiednią równowagę, która zwykle wynosi jedną stronę. Ale tak naprawdę zależy to od stanowiska; im wyższe stanowisko, tym bardziej rozbudowany musi być list, aby był przekonujący.

5. Używaj formalnego, wytrawnego języka

Kiedy piszesz list motywacyjny, nie jesteś proszony o bycie wielkim filozofem lub wielkim pisarzem.

Wskazówka: zawsze staraj się używać prostego, profesjonalnego stylu i unikaj zbyt długich zdań, które szybko stają się trudne do odczytania.

Z drugiej strony, ważne jest, aby usunąć wszelkie błędy ortograficzne i gramatyczne. Bądź czujny, nawet jeśli nie zamierzasz pracować w sektorze administracyjnym. Dobrze napisany list pokazuje, że jesteś poważną osobą i że dołożyłeś wszelkich starań, aby skontaktować się z rekruterem.

6. Sprzedaj siebie

Sprzedawanie siebie w liście motywacyjnym to bardzo dobra rzecz. Mówienie tylko o sobie jest znacznie gorsze. Chociaż list motywacyjny jest okazją do opowiedzenia o sobie, ważne jest również, aby pokazać, w jaki sposób możesz przynieść korzyści firmie. Powinieneś zademonstrować swoją wiedzę na temat firmy i tego, jak możesz zaspokoić jej potrzeby.

7. Określ swoje oczekiwania płacowe

"Nie ma reguł w tej kwestii, ale powiedziałbym, że jeśli nie zostaniesz o to poproszony, nie powinieneś poruszać tego tematu w liście motywacyjnym" - mówi Stephan.

Rekruter dokona wyboru na podstawie Twojej motywacji, chęci dołączenia do jego zespołu i Twojego zaangażowania. Jeśli wprost wypowiesz się na temat wynagrodzenia, może to sprawiać wrażenie, że interesuje Cię tylko pensja. To bardzo źle, gdy rekruter myśli w ten sposób.

Podsumowanie

List motywacyjny to nie to samo co CV. Uzupełniają się one wzajemnie, a list motywacyjny odpowiada na pytanie "dlaczego chcę dołączyć do Twojej firmy". Optymalna długość takiego listu to 1 strona. Unikaj długich zdań i nie mów tylko o sobie, aby list zrobił dobre wrażenie.

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

  • Grzegórzecka 45, 31-532 Kraków, Poland

  • +4 837 218 239 419

  • support@slinks.pl

  • YouTube

skontaktuj się z nami