Ile stron powinno mieć resume w 2024 roku

Resume: Jak długie powinno być

Jednym z najczęściej zadawanych pytań od kilku lat jest to, czy resume powinno mieć jedną czy kilka stron. Wiele zostało powiedziane na ten temat, ale niewiele osób wie, co dokładnie jest wymagane. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się różnym sekcjom resume.

Co powinno znaleźć się w resume

Istnieje kilka sekcji, które powinny znaleźć się w resume, niezależnie od kandydata:

Dane kontaktowe

Nie uwierzysz, jak wiele resume jest pisanych bez danych kontaktowych. Pamiętaj, aby podać przynajmniej numer telefonu komórkowego i adres e-mail. To absolutne minimum, którego potrzebuje potencjalny rekruter, aby się z Tobą skontaktować.

Podkreśl swoje umiejętności

Twoje umiejętności są tym, co musisz "sprzedać", aby zdobyć wymarzoną pracę. Stephan, dyrektor HR z 20-letnim doświadczeniem, regularnie powtarza, że to twoje umiejętności sprawią, że zostaniesz zatrudniony. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy te umiejętności i know-how są wystarczająco reklamowane.

Kandydat może mieć najlepsze cechy zawodowe, ale jeśli nie wie, jak je zademonstrować, jak najlepiej je wykorzystać, nigdy nie staną się one znane osobie, która otrzyma resume.

Na przykład, jeśli dana osoba biegle włada językiem angielskim, ale zaznaczy to w sekcji informacji dodatkowych, rekruter może pominąć tę sekcję i umiejętność ta nie zostanie wyróżniona.

Można więc sobie wyobrazić, że wyróżnianie umiejętności w resume może zajmować dużo miejsca, a w niektórych przypadkach wymagać, aby dokument zajmował kilka stron.

Podkreślanie wiedzy i umiejętności

Aby aplikacja była traktowana z należytą uwagą, wiedza i umiejętności muszą być skutecznie podkreślone. Podobnie jak w przypadku umiejętności, musisz pomyśleć o tym, co wiesz, jak zrobić. Wiedza ta może dotyczyć na przykład automatyki biurowej lub języków obcych.

Ważne jest, aby być precyzyjnym, mówiąc o swojej wiedzy; nie mów po prostu, że jesteś dobry w programie Word lub Excel, ale określ swój poziom wiedzy i podaj przykłady tego, co potrafisz zrobić (np. direct mail, tabele przestawne).

Podkreślanie doświadczenia zawodowego

Młodzi ludzie często uważają, że nie mają wystarczającego doświadczenia, podczas gdy dorośli po 50. roku życia mogą czuć, że mają go zbyt wiele.

Warto zauważyć, że obie te kategorie osób są przekonane, że ich poziom doświadczenia jest prawdziwą barierą w znalezieniu pracy. Oczywiście, im większe doświadczenie kandydata, tym więcej miejsca zajmie on w resume.

Podobnie, im więcej firm, w których kandydat pracował, tym więcej miejsca zajmie jego doświadczenie. Przykładowo, osoba, która pracowała dla tej samej firmy przez 30 lat na tym samym stanowisku, zajmie jedną linijkę w resume. resumeZ drugiej strony, młoda osoba, która pracowała przez 5 lat, ale w 5 różnych firmach, będzie miała znacznie więcej miejsca przeznaczonego na doświadczenie niż osoba bardziej doświadczona.

Widać więc wyraźnie, że nie ma żadnych prawdziwych zasad, jeśli chodzi o ilość miejsca przeznaczonego na doświadczenie zawodowe.

Hobby i inne aktywności

Ta część resume może być ważna, jeśli umieścisz w niej rzeczy, które mają sens i mogą być przydatne. Jeśli napiszesz na przykład: "Uwielbiam czytać, podróżować i chodzić do kina", nie będzie to miało sensu.

Rekruter będzie zainteresowany twoim hobby tylko wtedy, gdy pozwoli ci ono być bardziej wydajnym lub skutecznym w pracy.

Na przykład, jeśli jesteś prezesem stowarzyszenia, warto zaznaczyć to w przypadku stanowiska kierowniczego, ale jeśli lubisz robić zakupy, nie ma to sensu.

Zawsze pamiętaj o tym w swoim resume, we wszystkich sekcjach i dołączaj tylko rzeczy, które mogą Cię wyróżnić i dodać wartości do Twojej aplikacji. Na przykład, w żadnym wypadku sekcja dotycząca hobby nie powinna zajmować więcej miejsca niż sekcja dotycząca umiejętności zawodowych.

Długość resume

Długość resume zależy od wielu kryteriów. Wracając do pytania o liczbę stron w resume, odpowiedź jest prosta: to zależy. Istnieją dwa główne kryteria: czytelność i doświadczenie kandydata.

Pierwsze kryterium: czytelność resume

W resume chodzi przede wszystkim o komunikację, dlatego ważne jest, by było ono nie tylko czytelne, ale i przyjemne w odbiorze. Aby było przyjemne w czytaniu, układ powinien być dobrze przemyślany, z atrakcyjnym wyglądem i przede wszystkim z dobrymi odstępami między sekcjami.

Ponadto rozmiar czcionki powinien być wystarczająco duży (co najmniej 10 punktów), aby rekruter nie męczył oczu podczas jej studiowania. Nie staraj się na siłę zmieścić wszystkiego na jednej stronie, gdyż będzie to miało negatywny wpływ na Twoją aplikację.

Jeśli nie jesteś zbyt obeznany z technologią, możesz pobrać nowoczesne szablony resume. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić je swoimi danymi.

Drugie kryterium: doświadczenie zawodowe kandydata

Jak widzieliśmy wcześniej, im dłuższe doświadczenie, tym więcej miejsca zajmie ono w resume. Niemniej jednak, ważne jest, aby podkreślić swoje umiejętności i wiedzę. Nie ma jednak sensu wypisywać ich kilka razy tylko dlatego, że wykorzystałeś je u kilku pracodawców. Rekruter chce po prostu wiedzieć, czy je opanowałeś, czy nie.

Należy jednak dokładnie określić treść umiejętności. Nie pisz "umiejętności księgowe", ale "kompilowanie zamówień zakupu", "uzgadnianie rachunków bankowych", "prowadzenie ksiąg rachunkowych" itp.

Zajmie to więcej miejsca, ale podkreśli i wyjaśni rekruterowi, w czym jesteś dobry i na czym polega praca.

Podsumowując: akceptowalna długość resume

Jak już zdążyłeś się zorientować, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Możesz rozpocząć swoją karierę od jednostronicowego resume i stopniowo zwiększać jego długość do dwóch stron. Nie przekraczaj tego limitu, ponieważ może to być zbyt wiele, ale być może zmieni się to w przyszłości.

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

skontaktuj się z nami