Jak napisać dobre CV?

Najważniejsza rzecz w dobrym CV

W świecie pracy powszechnie wiadomo, że rekruter potrzebuje tylko 6 sekund, aby zdecydować, czy kontynuować czytanie, czy odrzucić CV. A ponieważ profesjonalne CV jest jedną z pierwszych sekcji, które są czytane, musi być napisane z pełnym zaangażowaniem. To właśnie ono pomoże ci zdobyć pracę, której szukasz.

Czym jest profesjonalne CV ?

Profesjonalne CV, znane również jako profil zawodowy, to krótkie oświadczenie o sobie. Jest to krótki akapit, około 4 do 6 linijek, który obiektywnie wyjaśnia kim jesteś. Jak sama nazwa wskazuje, jest to krótki opis twojej kariery, odzwierciedlający twoje doświadczenie, umiejętności, szkolenia i mocne strony. Jest to opis, który umieszcza się na początku CV, po danych kontaktowych i służy jako zwiastun reszty treści. Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak zmieścić tak wiele informacji w jednym akapicie, ale nie jest to tak trudne, jak się wydaje.

Aby łatwiej to zrozumieć, wyobraź sobie, że chcesz obejrzeć film, ale nie wiesz, o czym on jest. Dobrym pomysłem jest przeczytanie streszczenia, które, podobnie jak profil zawodowy, jest krótkim akapitem wyjaśniającym fabułę filmu. W ten sposób profesjonalne streszczenie staje się wstępem do scenariusza, który zamierzasz rozwinąć w swoim CV. Nie używaj tego samego życiorysu zawodowego dla każdego wysyłanego formatu CV. Każda praca jest inna, więc musisz dostosować swoją prezentację do oferty pracy.

Jak napisać profesjonalne CV?

Nie powinieneś opisywać całej swojej kariery w jednym akapicie. Oznacza to, że powinieneś wybrać tylko te informacje, które są najbardziej istotne dla konkretnej oferty pracy. Nie czekanie na przeczytanie całego CV sprawi, że menedżer ds. rekrutacji będzie zainteresowany. Aby napisać udane profesjonalne CV, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

1. Wstęp: Zacznij od czegoś, co opisuje Twój profil zawodowy, najlepiej od zdania, które przyciąga uwagę od samego początku. Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie tego celu, ale najczęstsze z nich są następujące: Napisz ostatnią kategorię, w której pracujesz. Na przykład: specjalista, osoba odpowiedzialna, kierownik, sekretarka, przełożony itp.

2. Rozwój: Powinieneś wybrać najbardziej uderzające dane do oferty pracy, analizując swoje mocne strony w całej karierze. Niektóre z najbardziej zalecanych wyborów obejmują:

  1. Najważniejsze stanowiska;
  2. Lata doświadczenia;
  3. Sektor zawodowy;
  4. Doświadczenie akademickie;
  5. Specjalizacje;
  6. Odpowiedzialne stanowiska;
  7. Miękkie i twarde umiejętności i zdolności;
  8. Firmy, dla których pracowałeś;
  9. Wymierne osiągnięcia.

Jeśli uważasz, że profesjonalne CV jest zbyt krótkie, aby opisać cały Twój profil, nie martw się. Możesz uzupełnić swoje CV listem motywacyjnym i podać więcej informacji o sobie.

3. Słowa kluczowe w opisie: Słowa kluczowe są tym, co zwiększy skuteczność Twojego CV. Są to frazy, które są używane w ofercie pracy, w szczególności w wymaganiach dotyczących stanowiska. Na przykład, wyobraźmy sobie ofertę pracy dla asystenta administracyjnego z umiejętnościami redakcyjnymi. Wspomnienie o umiejętnościach komunikacyjnych i pisarskich w CV sprawi, że będziesz lepszym kandydatem. Przyjrzyj się wymaganiom i użyj słów kluczowych, aby podkreślić, co jest najważniejsze w Twoim profilu i jak pasuje do wakatu.

Kiedy używać profesjonalnego CV?

Korzystanie z profesjonalnego profilu do prezentacji swojego CV jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli masz duże doświadczenie. Jeśli masz już ponad pięcioletnie doświadczenie, warto skorzystać z tego zasobu. Będziesz w stanie podkreślić najważniejsze obowiązki, osiągnięcia i wyniki w swojej karierze. W przeciwnym razie twoje CV będzie mniej atrakcyjne i nie będziesz miał dobrego startu. W rzeczywistości CV jest jedną z pierwszych sekcji, na które patrzą rekruterzy podczas czytania CV.

Jeśli spojrzysz na wymagania dotyczące profesjonalnego CV, zauważysz, że najważniejsze jest doświadczenie. Doświadczenie, osiągnięcia, dane ilościowe - coś, co może osiągnąć tylko ktoś, kto jest na rynku pracy od wielu lat. Nie używaj profilu zawodowego. Dla świeżo upieczonych absolwentów lub osób bez doświadczenia istnieje alternatywa - cel zawodowy. Cel CV jest ten sam: wyjaśnić, kim jesteś i dlaczego jesteś najlepszym kandydatem.

Profesjonalne CV

Przykład:

"Asystent administracyjny z 10-letnim doświadczeniem w dużych i małych firmach. Jestem specjalistą ds. planowania strategicznego i wdrażania zasobów technologicznych. Przez lata zwiększyłam produktywność o 15% w 5 firmach. Mam tytuł licencjata w dziedzinie administracji biznesowej, tytuł magistra w dziedzinie zarządzania zasobami i obecnie studiuję doktorat w dziedzinie zrównoważonego rozwoju gospodarczego".

W kilku zdaniach kandydat wyjaśnia wszystko, co rekruter powinien wiedzieć w procesie rekrutacji. Jeśli zauważysz, postępuje zgodnie z ustaloną przez nas kolejnością. Dokonuje krótkiej prezentacji, w której wspomina coś ważnego o swoich stanowiskach, a następnie rozwija te informacje.

Inny przykład: Otwarte stanowisko dla programisty komputerowego

"Inżynier komputerowy z ponad 8-letnim doświadczeniem w programowaniu oprogramowania online. Stworzyłem wirtualną platformę Centralnego Banku Hiszpanii, zwiększając zadowolenie użytkowników o 35%. W trakcie mojej kariery stworzyłem ponad 30 stron internetowych z minimalnym ruchem użytkowników wynoszącym 10 000 odwiedzin dziennie. Posiadam dogłębną znajomość języków C++, Python, HTML i Java. Obecnie jestem w trakcie studiów magisterskich na kierunku tworzenie aplikacji i gier wideo".

Oto kilka interesujących wskazówek:

  • Pisz w pierwszej osobie: Upewnij się, że opisujesz kim jesteś i dlaczego Twój profil najlepiej pasuje do danego stanowiska. Nadanie swojemu CV osobowości to najlepszy sposób na wyróżnienie się w procesie rekrutacji.
  • Bądź krótki i zwięzły: Wybierz tylko najbardziej interesujące lub istotne punkty związane ze stanowiskiem. Staraj się nie przekraczać 5-6 linijek.
  • Podkreśl słowa kluczowe.
  • Łącz biografię, umiejętności i osiągnięcia: Innymi słowy, podkreślaj nie jeden z tych aspektów, ale wszystkie trzy jednocześnie, ale w zwięzły sposób. Dzięki temu CV będzie bardziej kompleksowe i atrakcyjne.
  • Nie skupiaj się tylko na sobie: przeanalizuj potrzeby firmy i zbuduj swój profil zawodowy tak, abyś został uznany za najlepszego kandydata do ich spełnienia.

Typowe błędy, których należy unikać w tekście:

  • Używanie klisz: Zbyt powszechne i oklepane słowa, takie jak "zmotywowany", "ekspert", "wielozadaniowy" czy "proaktywny" nie są oryginalne. Używaj zwrotów, które wyróżniają się na tle innych kandydatów.
  • Mówienie, że jest się bezrobotnym: Celem tego fragmentu jest pokazanie profesjonalnego wizerunku, ale bez wspominania, że nie ma się pracy, ponieważ może to zostać odebrane jako nieco desperackie.
  • Wyolbrzymianie: Opowiadanie wyolbrzymionych faktów na swój temat prędzej czy później postawi cię w kłopotliwej sytuacji, która może nawet pozbawić cię pracy. Unikaj przesady i nigdy nie kłam w swoim profilu.
  • Mówienie, że nie masz doświadczenia: Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, nie jest to coś, o czym powinieneś wspominać w swoim CV. Jeśli tak jest w twoim przypadku, wybierz profesjonalny cel, zasób stworzony specjalnie do tego celu.

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, będziesz w stanie skomponować kompetentne i długie CV, którego pracodawcy na pewno nie odłożą na bok. Nie spiesz się i podejdź do tego procesu odpowiedzialnie, ponieważ od tego może zależeć początek Twojej kariery.

 

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

  • Grzegórzecka 45, 31-532 Kraków, Poland

  • +4 837 218 239 419

  • support@slinks.pl

  • YouTube

skontaktuj się z nami