Co zrobić z wypaleniem zawodowym: Praktyczne wskazówki Praktyczne wskazówki

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym nie robiąc sobie krzywdy

Bardzo często w nieformalnych rozmowach mówimy lub słyszymy słowa "jestem wypalony", którym czasami towarzyszą słowa "nie mogę już tego znieść" lub "kręci mi się w głowie". Faktem jest, że syndrom wypalenia zawodowego jest coraz częstszym zaburzeniem w miejscu pracy i nie jest to problem jednorazowy, ale rozciągnięty w czasie. Jest to stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania spowodowany chronicznym stresem w pracy.

Główne objawy wypalenia zawodowego to

Poważne zmęczenie, brak motywacji, cynizm lub sceptycyzm oraz poczucie nieskuteczności w pracy. Mogą również pojawić się problemy z koncentracją, wycofanie się z wcześniej przyjemnych czynności, absencja w pracy, drażliwość i izolacja społeczna. Należy dodać, że każda osoba będzie doświadczać tych lub innych objawów indywidualnie, co oznacza, że dwie osoby z wypaleniem zawodowym mogą odczuwać je inaczej, mimo że problem jest ten sam.

Wypalenie zawodowe na wczesnym etapie

Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że nieleczone na czas, wypalenie może prowadzić do niepokoju, apatii, depresji, a nawet myśli samobójczych. Na poziomie zawodowym wiąże się ono ze zmniejszonym zaangażowaniem w pracę, ciągłymi błędami, konfliktami interpersonalnymi i częstą chęcią odejścia z pracy lub niechodzenia do niej w ogóle.

Dlatego ważne jest, aby być czujnym i identyfikować wczesne oznaki wypalenia, aby zapobiec negatywnym skutkom zarówno dla naszego zdrowia, jak i relacji z pracą. Podczas gdy każdy pracujący może cierpieć z powodu wypalenia zawodowego, niektóre kategorie są bardziej narażone niż inne. Na przykład, stanowiska o wysokiej odpowiedzialności i skonsolidowanym rozwoju kariery należą do profili najbardziej narażonych na wypalenie. Jeśli chodzi o menedżerów i kierowników średniego szczebla, presja związana z realizacją celów, podejmowaniem trudnych decyzji i ciągłymi sytuacjami kryzysowymi może zebrać swoje żniwo. Poczucie, że wszystko zależy wyłącznie od ciebie, może być wyczerpujące samo w sobie, ale sposób radzenia sobie z odpowiedzialnością również może mieć znaczenie.

Z drugiej strony, profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem w danej dziedzinie mogą popaść w monotonię i nudę. Rutyna, brak nowych zadań, frustracja, niespełnione oczekiwania i poczucie konieczności ciągłego udowadniania swojej wartości młodszym specjalistom również powodują stres. Co więcej, takie osoby mają tendencję do silnego porównywania swojej osobowości i poczucia własnej wartości z sukcesem zawodowym, do czego należy dodać presję na wyniki i oczekiwania innych, że odniosą sukces, gdy osiągną pewne odpowiedzialne stanowiska. W rezultacie trudniej jest im przyznać, że są zmęczeni i poprosić o pomoc w obawie, że zostanie to odebrane przez innych jako słabość lub osobistą porażkę. Wynika z tego, że ważne jest, aby znormalizować sytuację i nauczyć się radzić sobie z wypaleniem w trudnych okolicznościach. Dobre samopoczucie powinno być priorytetem, niezależnie od pozycji zawodowej.

Co możemy zrobić, aby poradzić sobie z wypaleniem w pracy:

Chociaż nie ma jednego rozwiązania - prawie nigdy nie ma - jest pierwszy krok: zadaj sobie pytanie o aspekty zarówno sytuacji, jak i naszych strategii radzenia sobie, które możemy kontrolować, częściowo lub całkowicie. Warto zacząć od tego, że istnieje wiele badań na ten temat i że różnica między trudną sytuacją a wypaleniem polega na tym, jak radzimy sobie z sytuacjami. Dlatego też istnieją nawyki i wskazówki, które możemy wdrożyć, aby upewnić się, że nie dojdziemy do punktu wypalenia, a oto niektóre z nich:

  1. Ustal zdrowe granice w pracy. Ustal rozsądny harmonogram pracy, deleguj zadania i naucz się mówić "nie" w razie potrzeby;
  2. Odłącz się od technologii cyfrowej poza godzinami pracy. Unikaj odpowiadania na e-maile lub wiadomości służbowe wieczorami lub w weekendy;
  3. Planuj okresy odpoczynku i wakacje. Nawet krótkie wyjazdy lub okazjonalne dni wolne mogą pomóc ci się zregenerować;
  4. Nie zaniedbuj osobistych relacji i hobby, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia;
  5. Wpajaj sobie zdrowe nawyki związane ze snem, jedzeniem i ćwiczeniami. Pielęgnujące ciało wzmacnia umysł;
  6. Ćwicz uważność i medytację, aby poradzić sobie z natrętnymi myślami;
  7. Poszukaj profesjonalnego wsparcia, jeśli objawy wypalenia zawodowego nasilą się lub staną się chroniczne. Nie bój się ani nie wstydź prosić o pomoc.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Bądź szczery

Historycznie rzecz biorąc, przyznanie się do wypalenia zawodowego lub lęku w pracy było tematem tabu, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, błędnie kojarzy się to nie tylko ze słabością lub brakiem zaangażowania, ale także ze starymi modelami męskości, które odpowiadają stereotypom mężczyzn jako powściągliwych, nieaktywnych i mało ekspresyjnych w obliczu pewnych emocji. Jednak, jak wiemy, zdrowie psychiczne jest tak samo ważne dla naszego dobrego samopoczucia, jak zdrowie fizyczne, więc powinniśmy być tak samo zaniepokojeni zapobieganiem i leczeniem problemów ze zdrowiem psychicznym, jak w przypadku innych zaburzeń.

Praca, a tym samym organizacje, mają do odegrania kluczową rolę w usuwaniu piętna związanego z tą kwestią. Programy uświadamiające mogą i powinny być prowadzone w celu ułatwienia dostępu do profesjonalnej pomocy i zapewnienia, że poszukiwanie wsparcia dla wypalenia zawodowego nie prowadzi do negatywnych konsekwencji w firmie. Podobnie, osoby na odpowiedzialnych stanowiskach mogą być wzorem do naśladowania, pokazując znaczenie dbania o siebie i jako pierwsze normalizując szukanie pomocy w razie potrzeby.

Zmiana kultury organizacyjnej wymaga wspólnego wysiłku, ale korzyści są ogromne. Dobrze zbadano, że środowiska pracy, w których ludzie mogą wyrażać siebie i dbać o swoje samopoczucie bez tabu, są bardziej produktywne, innowacyjne i mają mniej wypalonych pracowników.

Organizacje i firmy

Praca ma kluczowe znaczenie dla życia ludzi, więc firmy mają duży wpływ na zdrowie psychiczne swoich pracowników. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie inicjatyw mających na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu i zarządzanie nim. Dobrym sposobem na rozpoczęcie może być

  1. Okresowe oceny klimatu pracy, podczas których można zgłaszać wypalenie zawodowe;
  2. Elastyczne programy planowania, jeśli to możliwe;
  3. Działania redukujące stres: zajęcia jogi, dostęp do terenów rekreacyjnych;
  4. Szkolenie dla menedżerów średniego szczebla w celu wczesnego rozpoznawania wypalenia zawodowego w ich zespołach;
  5. Poufne kanały doradztwa i programy pomocy dla pracowników;
  6. Promowanie kultury, która ceni granice, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i w której proszenie o pomoc nie jest źle widziane;
  7. Przegląd obciążenia pracą i zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia;
  8. Nagradzanie i docenianie osiągnięć zamiast wytykania błędów;

Podobnie jak w przypadku indywidualnych zaleceń, nie wszystkie firmy mogą uwzględnić wiele z tych sugestii, ale pojawia się pytanie, czy możemy nie uwzględnić żadnej z nich?

Etyczny i pomocny

Ważne jest, aby wszystkie osoby zaangażowane w miejscu pracy - pracownicy, menedżerowie, firmy - zdały sobie sprawę, że priorytetowe traktowanie zdrowia psychicznego ludzi jest nie tylko etyczne, ale także korzystne. Organizacje, które tworzą zdrowe psychicznie środowisko, zatrudniają bardziej kreatywnych, zaangażowanych i produktywnych pracowników.

Nigdy nie jest za późno dla każdego z nas, aby wyznaczyć granice i rozwinąć zdrowsze nawyki oraz zdać sobie sprawę, że dbanie o siebie to umiejętność, którą rozwija się krok po kroku i codziennie. Nie ma magicznych recept, ale są kroki, które mogą pomóc nam radzić sobie z wypaleniem w sposób, który jest bardziej skuteczny i korzystny dla nas.

 

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

  • Grzegórzecka 45, 31-532 Kraków, Poland

  • +4 837 218 239 419

  • support@slinks.pl

  • YouTube

skontaktuj się z nami