Krystian Sobczyk
27.02.2024
576
Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest myślenie z wyprzedzeniem, aby odpowiedzieć na często zadawane pytania. Oto 10 najczęściej zadawanych pytań, które usłyszysz od każdego rekrutera. Czytaj dalej, dostosuj je do siebie - a praca będzie w twojej kieszeni.
Często jest to pierwsze pytanie zadawane kandydatowi. Ważne jest, aby opowiedzieć o swojej ścieżce kariery. Nie rozwodź się nad swoim życiem rodzinnym, nie przyniesie to korzyści firmie.
Skup się na swoich umiejętnościach zawodowych, a także wykształceniu i szkoleniach. To jest to, co powinieneś podkreślić przede wszystkim.
Nie musisz przedstawiać swoich przemyśleń w porządku chronologicznym. Możesz zaprezentować się w blokach umiejętności: to właśnie na nie rekruter zwraca uwagę w pierwszej kolejności.
To pytanie jest niezbędne, aby pokazać poziom swojej motywacji. Ważne jest, aby wcześniej wiedzieć wszystko o firmie i sektorze, w którym działa.
Nie możesz powiedzieć, że jesteś zmotywowany, jeśli nie wiesz nic o firmie, w której chcesz znaleźć pracę. Nie wahaj się wejść do Internetu i przeanalizować stronę internetową firmy oraz jej media społecznościowe.
Zwróć uwagę na strukturę firmy i jej bieżące projekty. Jest to interesujący temat do omówienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
W idealnym przypadku możesz nawet spotkać się z pracownikami, którzy udzielą Ci jeszcze bardziej szczegółowych informacji. Nie krępuj się mówić o wszystkim, co zrobiłeś, aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Będziesz musiał szczegółowo przeanalizować ofertę pracy. Podkreśl punkty, które wydają Ci się najważniejsze. Możesz nawet zabrać ze sobą kartkę papieru na rozmowę kwalifikacyjną. To pokaże rekruterowi, że odrobiłeś pracę domową przed rozmową. Zawsze podkreślaj:
Rozmawiając z rekruterem o firmie i pracy, zrobisz duży krok w kierunku sukcesu.
Przygotuj się dobrze na to pytanie. Pojawia się ono w 80% rozmów kwalifikacyjnych. Przejrzyj cechy wymienione w ogłoszeniu o pracę i dostosuj je do siebie.
Najbardziej cenione są:
Wymień tylko te mocne strony, które są specyficzne dla Ciebie. Nie wymyślaj swojego wizerunku, to nie pomoże.
To samo dotyczy tego pytania. Prawdopodobnie zostanie ono zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Nie musisz być tutaj całkowicie szczery, bo możesz stracić wszystkie swoje szanse, ale nie powinieneś też kłamać. Porozmawiaj o dwóch kategoriach wad:
Celem jest mówienie tylko o tych rzeczach w CV, które nie będą przeszkodą w znalezieniu pracy.
Na przykład, można mówić o:
Odpowiadasz na pytanie w sposób, który nie wpływa negatywnie na Twoją kandydaturę. Kiedy wspominasz o jednej ze swoich wad, upewnij się, że wyraźnie zaznaczasz, że szukasz sposobów na doskonalenie się zawodowo.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyj się dokładnie ofercie pracy i firmie. Wtedy na pewno będziesz miał się czym podzielić. Na przykład:
Odpowiadając na to pytanie, nie zapomnij rozwinąć swoich argumentów i użyć dynamicznego tonu.
Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od Twojej sytuacji osobistej. Powinieneś polegać na doświadczeniu i doskonałej znajomości pracy, a także umiejętnościach miękkich.
Możesz szukać motywacji, ciężkiej pracy lub umiejętności zarządzania. Przemyśl dobrze swoją odpowiedź, to tutaj możesz pokazać różnicę między sobą a innymi kandydatami. Nie bądź skromny, ale też nie przesadzaj.
Nie martw się, jeśli nie wymyśliłeś czegoś rewolucyjnego.
Możesz mówić o:
Kluczem jest wyjaśnienie, od czego zacząłeś i jak osiągnąłeś coś, z czego jesteś dumny. Bądź tak konkretny, jak to tylko możliwe. Dzięki temu Twoja historia będzie bardziej interesująca dla rekruterów.
Przede wszystkim nie powinieneś oczerniać swojego byłego pracodawcy. Każdy, kto krytykuje swojego byłego pracodawcę, pewnego dnia skrytykuje również swojego obecnego pracodawcę.
Powiedz, że chcesz rozwijać swoją karierę i jesteś zmotywowany przez pracę.
Wyjaśnij, że chcesz przenieść się gdzie indziej, a nie odejść z innej pracy. W ten sposób motywacja będzie pozytywna, a to zawsze lepsze niż chęć opuszczenia miejsca, w którym nie czujesz się komfortowo.
Zawsze zaczynaj od postrzegania stresu jako pozytywnej rzeczy, która pozwala ci dać z siebie wszystko. To samo dotyczy napiętych terminów: zawsze zachęcają one do skupienia się na tym, co ważne i unikania niepotrzebnych rzeczy.
Aby zilustrować swój punkt widzenia, przygotuj jeden lub dwa przykłady, które mogą zademonstrować twoje zachowanie w takich sytuacjach.
Przygotowanie odpowiedzi na pytania z wyprzedzeniem jest dobrą strategią, aby przejść przez rozmowę kwalifikacyjną. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nic nie zastąpi prawdziwej motywacji, więc poświęć trochę czasu na zbadanie stanowiska i firmy przed wysłaniem CV.
Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach
Recenzje