Co zrobić, gdy terminy gonią? Prawda o pracy zdalnej

Jak zarządzać czasem w pracy zdalnej?

Praca zdalna ma wiele zalet: nie musisz poświęcać czasu i pieniędzy na podróże, możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie, możesz zaparzyć ulubioną herbatę w dowolnym momencie. To sprawia, że praca zdalna jest bardzo atrakcyjna. Twój czas należy do Ciebie i możesz łatwo wyjechać do innego miasta lub zbudować swój harmonogram tak, aby rano iść na siłownię, w środku dnia spotkać się z przyjaciółmi, a w nocy pracować i dotrzymywać terminów. Jednak wszyscy freelancerzy prędzej czy później stają przed problemem zarządzania czasem lub prokrastynacji. Czasami trudno jest się zmobilizować do pracy, gdy nie ma jasnego harmonogramu, dlatego czasami zadania piętrzą się i trzeba robić wszystko na ostatnią chwilę. Jak sobie z tym poradzić?

Prokrastynacja

Prokrastynacja to paskudna przypadłość, która od czasu do czasu dopada każdego, niezależnie od tego, czy lubimy swoją pracę, czy nie. Trudno się z niej wyplątać, a odkładana na później praca traci na jakości. Pojawiają się głupie błędy, których przełożeni z pewnością nie docenią. Kiedy zbyt wiele się nawarstwia, można nawet złapać wypalenie i zacząć myśleć, że jest się po prostu kiepskim specjalistą. Ale to wszystko jest tylko konsekwencją prokrastynacji, a nie obiektywną prawdą o tobie, więc przeanalizuj, co spowodowało u ciebie prokrastynację.

Dlaczego zwlekam?

 • Brak motywacji: Jeśli zadanie nie jest interesujące lub ważne dla danej osoby, może ona odłożyć jego wykonanie na później;
 • Strach przed porażką: Ludzie mogą odkładać zadanie z obawy przed porażką lub zrobieniem czegoś źle;
 • Uczucie przytłoczenia: Jeśli dana osoba czuje, że ma zbyt wiele zadań i zbyt wiele na swoich barkach, może odłożyć zadania, aby zmniejszyć stres i zwiększyć czas na odpoczynek;
 • Uczucie zmęczenia: Jeśli dana osoba czuje, że jej energia fizyczna lub emocjonalna spada, może odkładać rzeczy na później, aby zregenerować siły;
 • Odkładanie rzeczy na później: Ludzie mogą odkładać zadania, jeśli czują, że zajmie im to zbyt dużo czasu lub jeśli nie wiedzą, od czego zacząć.

Jak pozbyć się prokrastynacji?

 1. Dzielenie dużych zadań na mniejsze podpunkty: Pomocne może być podzielenie zadań na mniejsze etapy. Zamiast próbować wykonać duże zadanie za jednym razem, możesz spróbować podzielić je na mniejsze etapy, które można wykonać pojedynczo. Możesz użyć techniki Pomodoro, która jest techniką zarządzania czasem opartą na dzieleniu dnia pracy na okresy pracy i odpoczynku, zwykle 25 minut pracy i 5 minut odpoczynku. Pomoże ci to być bardziej produktywnym i skupić się na zadaniach, które należy wykonać;
 2. ‍ Ustalanie terminów: Ustalanie terminów dla zadań pomoże ci uniknąć odkładania ich na jutro. Ważne jest, aby ustalić realistyczne terminy, które odpowiadają Twoim możliwościom ich wykonania;
 3. Rób regularne przerwy w ciągu dnia pracy: Pomoże to zmniejszyć zmęczenie i zwiększyć produktywność. Ważne jest również, aby pamiętać, że krótkie, celowe przerwy mogą być korzystne, ale nie powinny być tak długie, aby odwracać uwagę od bieżących zadań;
 4. Pozytywne myślenie: Pozytywne nastawienie pomoże ci pozostać zmotywowanym i nie odkładać zadań na później.

Praca zdalna: Plusy i minusy

Zarządzanie czasem

Aby uniknąć stanu prokrastynacji, ważne jest, aby nauczyć się, jak zorganizować swój harmonogram tak, aby odpoczynek nie ucierpiał, a godziny pracy przyniosły jak najwięcej produktywności. Aby to zrobić, przeanalizuj, w jakich godzinach najwygodniej ci się pracuje i zastanów się, w której części dnia jesteś najbardziej skłonny do załatwiania spraw.

6 prostych wskazówek

 • Zacznij prowadzić planner, w którym zapiszesz wszystkie swoje terminy, rozmowy służbowe i plany osobiste. Pomoże ci to uniknąć nakładania planów jeden na drugi.
 • Każdego tygodnia zarezerwuj czas na analizę wykonanej pracy. Przeanalizuj, które zadania były łatwe, a które trudniejsze i ile czasu zajęło ich wykonanie.
 • Przed wykonaniem zadania podziel je na podpunkty i oblicz, ile czasu zajmie ci jego wykonanie.
 • Nie próbuj zrobić wszystkiego w jeden dzień. Takie podejście nie jest skuteczne. Sprawi wrażenie, że jeśli nie masz czasu na wykonanie wszystkich zadań w ciągu jednego dnia, to nie jesteś produktywny.
 • Przestudiuj literaturę na temat zarządzania czasem, obejrzyj filmy o zarządzaniu czasem, znajdź zasady zarządzania czasem, z którymi czujesz się komfortowo.
 • Znajdź mentora, jeśli masz trudności z ustaleniem codziennej rutyny. Mentor lub specjalista będzie w stanie pomóc ci w doradztwie.

Podsumowując, możemy powiedzieć tylko jedno: wszystko jest w twoich rękach i przy odpowiednim ustaleniu priorytetów i rozłożeniu obciążenia pracą możesz być bardzo produktywny i uchronić się przed prokrastynacją i wypaleniem.

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

skontaktuj się z nami