Jak pokonać lęk przed rozmową kwalifikacyjną? Sekrety wystąpień publicznych

Jak wystąpienia publiczne mogą pomóc w znalezieniu pracy?

Wystarczy, że nasz mózg raz spojrzy na okładkę filmu lub książki, aby wyrobić sobie opinię i wydać werdykt, czy nam się podoba, czy nie. Wszystko wokół nas jest zafiksowane na projektowaniu wizualnym, ponieważ jest to klucz do pierwszego wrażenia. Ludzie zawsze najpierw oceniają wygląd. Dlatego ważne jest, aby być w stanie stworzyć to pierwsze wrażenie - i nie chodzi tylko o ładne ubrania lub fryzurę, ale o to, jak możesz się zaprezentować.

Znalezienie pracy często nie jest łatwym zadaniem, ale staje się jeszcze trudniejsze, gdy na rozmowach kwalifikacyjnych zamiast jasnej wypowiedzi i zaprezentowania siebie jako specjalisty jedyne, co potrafisz, to paplanina, lub odwrotnie - z podekscytowania nie wypowiadasz ani słowa na temat meritum. Dlatego tak ważna jest umiejętność wystąpień publicznych.

Oratorstwo

Wystąpienia publiczne obejmują umiejętność przekazywania swoich myśli masom w kompetentny i jasny sposób. Umiejętność ta dodaje pewności siebie i tego, co mówisz, otwiera drzwi w karierze i zasadniczo poprawia interakcję ze społeczeństwem. Możesz być najwyższej klasy profesjonalistą w swojej dziedzinie, ale jeśli nie wiesz, jak sprzedać swoje umiejętności na rynku pracy, nikt nigdy nie dowie się o twoich możliwościach. Pracodawcy mogą cię szukać, ale skąd mają o tym wiedzieć?

Spikerzy, politycy, aktorzy i wszystkie osoby publiczne muszą być w stanie przekazać swoje myśli masom. Muszą być dobrymi mówcami, którzy wiedzą, jak się zaprezentować i przekazać ludziom pożądaną wiadomość, ponieważ w przypadku polityków od tego może zależeć wynik wyborów lub uchwalona ustawa. Słowo jest najłatwiejszym narzędziem do przekazywania wiadomości, ale trzeba wiedzieć, jak go używać we właściwym czasie i we właściwym miejscu.

Umiejętności wystąpień publicznych

Nawet jeśli nie zamierzasz kontynuować kariery w mediach lub innej dziedzinie, w której zawsze będziesz w oczach opinii publicznej, nie powstrzyma cię to od wystąpień publicznych. Nawet rozmowa kwalifikacyjna jest rodzajem wystąpienia publicznego, w którym Twoim celem jest przekonanie pracodawcy, że Cię potrzebuje. Aby więc czuć się pewnie, siedząc przed pracodawcą, wykonaj następujące czynności:

  • Poznaj swoją wartość: Przed rozmową zbierz wszystkie swoje dyplomy, przeanalizuj swoje zasługi w karierze, ponownie przeczytaj listy polecające z poprzednich miejsc pracy. Wszystko po to, by pamiętać i nie pomylić się, gdy zostaniesz zapytany o swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe.
  • Zastanów się, co chcesz powiedzieć: Nie musisz zapisywać i zapamiętywać tego, co zamierzasz powiedzieć dosłownie, ale możesz krótko zapisać kluczowe punkty, o których na pewno wspomnisz, na przykład: swoje osiągnięcia, kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, mocne i słabe strony, umiejętności językowe.
  • Zaktualizuj swoją wiedzę: Warto zaktualizować swoją wiedzę przed przejściem do nowej pracy, nawet jeśli jest ona bezpośrednio związana z twoim wykształceniem. Świat zmienia się bardzo szybko i ważne jest, aby być na bieżąco w interesującej nas dziedzinie.
  • Kup tabliczkę czekolady: Przed rozmową kwalifikacyjną, aby złagodzić stres, kup sobie coś smacznego, co Cię zrelaksuje i da szansę na pokonanie emocji.
  • Nie traktuj rozmowy kwalifikacyjnej jako ostatniej szansy: Bardzo często możemy być pod presją psychiczną poczucia, że jeśli praca się nie uda, to koniec. Jeszcze gorzej jest, gdy postrzegamy odrzucenie pracy jako odrzucenie naszej osobowości i wtedy się poddajemy. Postaraj się więc uwierzyć, że odrzucenie jest normalne i nie jest powodem do rezygnacji.

Jak zdobyć pracę dzięki wystąpieniom publicznym?

Praca domowa

Musisz zdać sobie sprawę, że nie staniesz się mistrzem komunikacji za jednym zamachem, ale nie powinieneś się zatrzymywać. Rozwijaj się, ćwicz opowiadanie sobie o swoich osiągnięciach w pracy przy lustrze, poproś przyjaciół lub rodzinę, aby byli twoją publicznością, dzięki czemu szybko pokonasz nieśmiałość i będziesz czerpać korzyści ze swojej pracy. Ćwicząc, zawsze pamiętaj też o podstawowych zasadach dobrego przemawiania publicznego, a mianowicie:

  • Kontakt wzrokowy: ważne jest, aby patrzeć w oczy rozmówcy, a przynajmniej nie spuszczać głowy, nie chować spojrzenia i nie biegać wzrokiem po sali. Zrób wydech i uświadom sobie, że nikt cię nie pożre. Jeśli trudno ci nawiązać kontakt wzrokowy, spójrz w jakiś punkt na poziomie oczu rozmówcy.
  • Głośność: Mów w taki sposób, aby osoba, z którą rozmawiasz, nie musiała pytać Cię o zdanie, ponieważ Twoim głównym celem jest nie martwić się, a proszenie jej o powtórzenie tego, co powiedziałeś, może zwiększyć poziom stresu.
  • Tempo: Nie mów zbyt szybko, ale też nie przeciągaj wypowiedzi. Wybierz tempo, które pozwoli Ci wyraźnie usłyszeć i przeanalizować wiadomość, którą chcesz przekazać.
  • Oddychanie: Po prostu pamiętaj o oddychaniu. Płynne, miarowe oddychanie pozwala ciału nie panikować.
  • Pauzy: Nie gawędź i od czasu do czasu rób pauzy, aby umożliwić pracodawcy zadawanie pytań lub poproszenie o bardziej rozbudowaną odpowiedź.

Ostatnia rzecz

Dobrymi mówcami publicznymi nie można się urodzić, ale można się nimi stać, więc wszystko zależy od Ciebie. Dzięki regularnej praktyce wystąpień publicznych możesz zyskać pełne zaufanie do tego, co mówisz i w jaki sposób. Spróbuj zapisać się na kurs lub pójść na grupowe zajęcia z wystąpień publicznych. Będziesz zaskoczony wynikami, które czekają cię w przyszłości, ponieważ dobry mówca publiczny może być dobrym liderem, a to z kolei może być szansą na awans zawodowy.

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

skontaktuj się z nami