Krystian Sobczyk
06.12.2023
677
Krystian Sobczyk
06.12.2023
677
Według dyrektora zarządzającego MFW, świat może stanąć w obliczu kryzysu gospodarczego podobnego do tego z 1929 roku. Czekając na powolne ożywienie gospodarcze, nie możemy nie myśleć o poszukiwaniu pracy w tak niepewnym środowisku.
Niezależnie od tego, czy szukasz pracy, czy kierujesz się chęcią zmiany, ważniejsze niż kiedykolwiek jest znalezienie odpowiedniej firmy lub firm, które Cię interesują, zamiast wysyłania aplikacji na cały świat. "Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, kandydaci muszą być pewni, że mogą odnieść sukces w firmie, do której aplikują. Muszą poznać kulturę, wartości i misję firmy, aby uniknąć później przykrych niespodzianek" - radzi firma konsultingowa specjalizująca się w rekrutacji, szkoleniach i wsparciu zespołów.
Na wysoce konkurencyjnym rynku pracy umiejętności miękkie pozwolą kandydatom wyróżnić się także w okresie spowolnienia gospodarczego. Podczas tej wymuszonej izolacji firmy (ponownie) odkryły, że pewne cechy są kluczowe w ich zespołach. "Rekruterzy będą jeszcze bardziej poszukiwać profesjonalistów, którzy potrafią myśleć nieszablonowo, są kreatywni, zwinni, pomysłowi i odważni" - zauważa konsultant. Aby zidentyfikować swoje umiejętności miękkie, "kandydaci powinni zadać sobie pytanie, co mogą wnieść do pracy, zwłaszcza w trudnych sytuacjach".
Jak wszyscy wiemy, w "normalnych" czasach zawsze warto pozostawać w aktywnym kontakcie. Pozostając w kontakcie ze swoją dziedziną zawodową, będziesz na bieżąco z ofertami pracy, a także ważnymi informacjami dotyczącymi Twojej dziedziny. Przede wszystkim nie zaniedbuj swojej obecności i działań na profesjonalnych platformach społecznościowych, które będą przypominać o tobie potencjalnym rekruterom.
Rekrutacja zdalna jest obecnie najpopularniejszą metodą rekrutacji. Prawdopodobnie rekruterzy będą nadal poszukiwać talentów za pośrednictwem rozmów wideo, przynajmniej na początkowych etapach rekrutacji. Kandydaci również będą musieli przygotować się do takiego wirtualnego spotkania i jego bardzo specyficznych kodów.
Wielu menedżerów myśli o rekonfiguracji swoich zespołów. Myślą o zwolnieniu osób, które nie wnoszą dużej wartości dodanej i poszukiwaniu tych, którzy mogą wnieść coś innego do firmy, na przykład specjalistów z pewnymi umiejętnościami, których brakuje zespołowi". Dla niektórych dyrektorów ten kryzys będzie również odkryciem nowych talentów. "Niektórzy pracownicy rozczarują, podczas gdy inni udowodnią, że są adaptacyjni i proaktywni, zdolni do obalenia konwencjonalnej mądrości i oferowania innowacyjnych rozwiązań". Ta nowa świadomość może prowadzić do ruchów wewnątrz firm.
Wraz z kryzysem gospodarczym konkurencja na rynku pracy może być intensywna. Dlatego ważne jest, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Można to zrobić, podkreślając swoje mocne strony, demonstrując umiejętności miękkie i chęć uczenia się.