Skuteczny plan kariery: jak go stworzyć i wdrożyć?

Jak opracować wysokiej jakości plan kariery?

W ciągu ostatnich kilku lat inicjatywa tworzenia planu kariery przeżyła niezwykły rozkwit na rynku pracy na całym świecie. Według raportu Human Resources Technology Evolution 2019 firmy konsultingowej ICD, tylko 3% firm polega na wewnętrznych talentach, aby obsadzić krytyczne stanowiska. Aby poprawić te liczby, firmy powinny zacząć od stworzenia profesjonalnego planu kariery, który szkoli i kwalifikuje pracowników do przyjmowania nowych ról w organizacji.

Jak stworzyć plan kariery dla firmy?

Oceń talent pracowników

Przed stworzeniem planu kariery ważne jest, aby lepiej poznać naszych pracowników, aby poznać ich mocne i słabe strony oraz obszary, w których muszą się poprawić. Ważne jest również poznanie ich aspiracji w firmie. Ocena wyników może być wykorzystana do właściwego planowania kariery. Jest to oprogramowanie do oceny i analizy talentów profesjonalistów wykorzystywanych w codziennej pracy. Narzędzie to pomaga również zmniejszyć niepewność i zwiększyć motywację - wszystko poprzez ustalenie jasnych celów, które pozwolą pracownikom realizować strategię biznesową i w pełni wykorzystać swój potencjał.

Oceny wydajności pracowników

Jako lider powinieneś nie tylko oceniać wydajność, ale także zadawać pracownikom pytania i scenariusze, aby zobaczyć, jak reagują. A w poszczególnych przypadkach, aby sprawdzić, czy są gotowi do podejmowania decyzji na bardziej odpowiedzialnym stanowisku. Jeśli dodamy do tego możliwość przeprowadzania poufnych ankiet, narzędzie to staje się świetną opcją do zbierania informacji o pracownikach. Gdy sytuacja wyjściowa jest już w pełni znana, dział HR może zacząć identyfikować różne cele, do których chce skierować szkolenia pracowników. Aby to zrobić, ważne jest nie tylko poznanie celów, ale także zidentyfikowanie głównych wyzwań, które dzielą pracowników od pożądanego punktu. Dlatego też, podczas fazy ustalania celów planu kariery, istotne jest zdefiniowanie celów szkoleniowych i zidentyfikowanie głównych słabości, które należy wzmocnić w okresie szkolenia.

Przeszkol pracowników z nowych rzeczy

Pracownicy mogą prosić lub sugerować różne plany szkoleniowe lub konkretne tematy, w których chcą poszerzyć swoją wiedzę i które ich zdaniem będą korzystne dla firmy. Kluczem do dobrego planu szkoleniowego jest dostosowanie i udostępnienie treści. Może w tym pomóc technologia znana jako system zarządzania nauczaniem (LMS). Został on zaprojektowany w celu ułatwienia wszystkich zadań związanych z zarządzaniem uczeniem się, w tym procesu opracowywania planu kariery zawodowej. LMS umożliwia organizowanie szkoleń dla wszystkich pracowników bez zakłócania normalnych codziennych operacji.

Po zdefiniowaniu treści szkolenia personelu należy szczegółowo opisać sposób jego realizacji:

  • Wybrać metodę szkolenia - bezpośrednią, zdalną lub mieszaną;
  • Określić harmonogram, w ramach którego odbędą się wszystkie działania edukacyjne i sporządzić budżet obejmujący wszystkie koszty związane z programem;
  • Zaplanować odpowiednią komunikację z pracownikami i menedżerami, ponieważ cała firma musi być świadoma kampanii szkoleniowej.

Firma powinna również polegać na narzędziach technologicznych, które pomogą jej usprawnić zarządzanie talentami i uczenie się. Zmaksymalizuj mocne strony swoich pracowników, wykorzystując automatyzację do planowania kariery.

LMS: Co to jest?

Jak sprawić, by plan kariery był skuteczny?

Weź pod uwagę interesy obu stron zaangażowanych w ten proces. Z jednej strony firma, która jest zainteresowana stworzeniem planu kariery, aby mieć lepiej wyszkoloną siłę roboczą, która może wziąć na siebie większą odpowiedzialność, gdy nadejdzie czas. Z drugiej strony, pracownik, który chce rozwijać się zawodowo, aby osiągnąć wyższe stanowiska w firmie. Aby to zadziałało, bardzo ważne jest, aby plany rozwoju kariery były znane wszystkim stronom i aby były one zgodne z uczciwymi i jasnymi zasadami. Niezbędne jest również posiadanie odpowiednich narzędzi do rozwijania niezbędnych kompetencji.

Jakie dane są potrzebne?

Aby rozpocząć wdrażanie planu kariery, musisz mieć zestaw danych, które odpowiednio pokierują procesem. Należą do nich: imię i nazwisko oraz wiek pracownika/pracowników, maksymalny poziom osiągniętego wykształcenia, aktualnie zajmowane stanowisko w firmie i szczegółowy opis jego funkcji, możliwe stanowiska, które można osiągnąć dzięki planowi kariery zawodowej, liczbę lat spędzonych przez niego/nią w firmie, krótki opis zidentyfikowanych mocnych i słabych stron, kompetencje wymagane do osiągnięcia nowego stanowiska.

Znajomość tych informacji o naszych pracownikach daje nam przewagę w niektórych obszarach rozwoju:

  • Unikanie wycieku talentów;
  • Poprawa wizerunku marki pracodawcy;
  • Lepsza wydajność pracowników dzięki wyższemu poziomowi satysfakcji;
  • Obniżenie kosztów rekrutacji i selekcji;
  • Skrócenie czasu potrzebnego na dostosowanie się do nowego stanowiska w firmie;
  • Zwiększona stabilność zatrudnienia;
  • Zmniejszenie stresu dzięki długoterminowemu planowi kariery, który zmniejsza niepewność w życiu zawodowym.

Należy również zidentyfikować wszystkie stanowiska w firmie i kluczowe umiejętności zawodowe dla każdego z nich.

Wykorzystaj grywalizację w nauce

Ta technika uczenia się polega na przeniesieniu gry do środowiska zawodowego w celu uzyskania lepszych wyników. Obejmują one poprawę pewnej kluczowej wiedzy lub umiejętności. Grywalizacja opiera się na stworzeniu mechanizmu, który nagradza pracownika w oparciu o osiągnięte cele. Techniki nagradzania mogą obejmować gromadzenie punktów, wzrost poziomu lub oceny, prezenty lub nagrody. Tak więc grywalizacja w ramach planu kariery to nie tylko gra, ale system celów i nagród, które motywują pracownika do osiągania nowych celów.

Śledź postępy w nauce

Podczas gdy wielu pracowników ma potencjał, by awansować na wyższe stanowisko, nie wszyscy chcą to zrobić. Należy zwrócić uwagę na identyfikację tych pracowników, których celem jest awans zawodowy. Istnieje również coś takiego jak „matryca talentów”. Narzędzie to pozwala ściśle monitorować proces szkolenia, śledząc postępy pracowników, aby upewnić się, że wszyscy pracownicy przechodzą przez proces w dobrym tempie i są w dobrym nastroju, aby osiągnąć swój maksymalny potencjał i osiągnąć wysokie wyniki. Pod koniec szkolenia sam program zachęca pracowników do oceny jakości szkolenia i jego przydatności. Informacje te mogą być wykorzystane przez dział HR do dalszego doskonalenia planów kariery.

Wyniki

Stworzenie firmowego planu kariery nie zależy od magicznej formuły, ale od dobrej znajomości firmy i dużej zdolności przewidywania, co pozwala skupić się na możliwości reagowania na przyszłe potrzeby pojawiające się w firmie. Dla pomyślnego wdrożenia ważne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i aspiracje pracowników, zapewnić im niezbędne zasoby do szkolenia i rozwoju oraz stale oceniać i dostosowywać plan w razie potrzeby. W ten sposób firma może nie tylko efektywnie wykorzystać potencjał swoich pracowników, ale także dostosować się do przyszłych wyzwań i możliwości na rynku.

author-image

Kontakty

skontaktuj się z nami