Różnica między pracownikiem a freelancerem

Pracownik czy freelancer: jak wybrac?

Być może zadałeś już sobie pytanie: jak wyglądałoby moje życie, gdybym był swoim własnym szefem? Wolność, jaką daje status freelancera, jest kusząca, ale może też onieśmielać w porównaniu z bezpieczeństwem, jakie daje praca na etacie.

Wybór między samozatrudnieniem a byciem przedsiębiorcą nie jest łatwą decyzją, ponieważ w obu przypadkach będziesz musiał pójść na ustępstwa. Oba statusy mają swoje wady i zalety. W przypadku przedsiębiorczości będziesz musiał również wybrać między różnymi statusami prawnymi firm.

Główne różnice między pracownikami etatowymi a freelancerami dotyczą wynagrodzenia, zarządzania czasem, zwolnień lekarskich, a przede wszystkim tempa i stylu życia. Dowiedz się więcej o tych różnicach, aby wybrać status, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i osobowości.

Pieniądze, dochód, wynagrodzenie, obroty

Pierwszą istotną różnicą między pracownikiem etatowym a freelancerem jest sposób zarabiania pieniędzy. Podczas gdy pracownicy etatowi zwykle otrzymują stałą pensję za pracę wykonaną w ciągu ostatniego miesiąca, freelancerzy zarabiają mniej lub bardziej stały obrót w oparciu o swoją pracę.

Podczas gdy pracownicy otrzymują wynagrodzenie określonego dnia każdego miesiąca, freelancerzy wystawiają rachunki swoim klientom zgodnie z zawartymi umowami. Faktury klientów mogą być opłacane przez określony czas.

Pracownicy etatowi mają zagwarantowany stały dochód na koniec miesiąca, podczas gdy freelancerzy zależą wyłącznie od umów, które realizują. Pracownicy etatowi otrzymują wynagrodzenie godzinowe w zależności od przepracowanego czasu, podczas gdy freelancerzy otrzymują wynagrodzenie w zależności od tego, na co wystawią rachunek swoim klientom.

Freelancerzy mają jednak szereg rozwiązań, które pomogą im uzyskać stabilność finansową. Mogą znaleźć stałych klientów, którzy zapewnią im miesięczny dochód. Co więcej, freelancerzy mogą wybierać własne stawki, więc ich wynagrodzenie nie jest ograniczone, jak w przypadku pracowników etatowych, którzy otrzymują stałą kwotę.

Zarządzanie czasem

Organizacja godzin pracy również się różni

Pracownicy etatowi mają zazwyczaj ustalony dzień pracy. Freelancerzy natomiast sami decydują o tym, jak długo pracują. Mogą rozpocząć pracę o godzinie, która im odpowiada i skończyć o godzinie, która im odpowiada. To samo dotyczy weekendów, które są stałe dla pracownika, ale mogą być dowolne dla freelancera.

Wybór godzin pracy wydaje się być wielką zaletą, ale wielu freelancerów powie, że tak nie jest, ponieważ nigdy nie przestają pracować i dlatego mogą kończyć dzień pracy bardzo późno lub pracować w weekendy.

Różnica między tymi dwoma statusami polega tak naprawdę na zarządzaniu czasem. Pracownik najemny ma ustalone godziny pracy: po ich zakończeniu może zająć się czymś innym. Freelancerzy natomiast mogą ustalić sobie taki sam harmonogram jak pracownicy etatowi lub po prostu ustalić inny rytm. Muszą także być w stanie przerwać pracę, gdy jest to konieczne, aby zostawić czas na odpoczynek i życie osobiste.

Zwolnienie lekarskie

Jak bez wątpienia wiesz, bycie pracownikiem zapewnia większe bezpieczeństwo. Na przykład pracownik ma płatny urlop, a także ubezpieczenie zdrowotne.

Freelancerzy mają również prawo do ubezpieczenia społecznego i zasiłku chorobowego, ale to nieuchronnie opóźnia ich projekty. Kiedy freelancerzy nie pracują, nie zarabiają pieniędzy.

Przedsiębiorca może jednak zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, ale będzie musiał sam opłacać składki, podczas gdy pracownik bezpośrednio korzysta z dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego opłacanego przez pracodawcę.

Styl życia

Prawdziwą różnicą między pracownikiem a przedsiębiorcą jest styl życia. Wybór bycia pracownikiem daje pewne ramy, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Ponieważ status pracownika jest najbardziej tradycyjny, większość ludzi będzie podążać tym samym rytmem co ty, co oznacza, że będziesz w stanie lepiej się zorganizować. Co więcej, nie będziesz musiał się samoorganizować, ponieważ twój dzień pracy i rytm życia są z góry ustalone. Nie będziesz też musiał martwić się o pieniądze lub ryzyko związane ze wzięciem dnia chorobowego, lub kilku dni urlopu.

Freelancing to zupełnie inny styl życia z większym naciskiem na wolność. Możesz wybrać własny czas i miejsce pracy, ustalić własne ceny, wziąć urlop, kiedy tylko chcesz, i tak dalej. Z drugiej strony, osoby samozatrudnione będą musiały wiedzieć, jak się zorganizować, znaleźć każdego nowego klienta, pracować niezależnie i być w stanie wygospodarować czas dla siebie. Nie będą cieszyć się takim samym bezpieczeństwem jak pracownicy, którzy nie są objęci tym samym programem.

Podsumowanie: bezpieczeństwo kontra wolność

Główne różnice między pracownikami najemnymi a samozatrudnionymi są następujące:

  • Inny sposób zarabiania pieniędzy - pensja dla pracownika i obroty dla samozatrudnionego freelancera.
  • Inny sposób zarządzania godzinami pracy - stałe godziny pracy lub czas wolny.
  • Większe gwarancje dla pracownika - dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, płatne urlopy, stała pensja itp.
  • Inny styl życia - tradycyjny, narzucony styl życia dla pracownika i zindywidualizowany, swobodny styl życia dla osoby samozatrudnionej.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tych różnic przed podjęciem decyzji, czy zostać pracownikiem, czy freelancerem.

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

skontaktuj się z nami