Londyński sektor finansowy redukuje zatrudnienie

Kryzys zatrudnienia w Londynie

Liczba wakatów w londyńskim sektorze finansowym spadła łącznie o prawie 40 procent w 2023 roku. Zostało to zgłoszone w poniedziałek przez firmę rekrutacyjną Morgan McKinley. Spadek ten przypisuje się zmienności rynku i wysokiej inflacji. Analitycy twierdzą, że skłoniło to pracodawców do podjęcia działań mających na celu obniżenie kosztów.

Według Morgan McKinley's London Employment Monitor, liczba wakatów związanych z finansami spadła o 38% rok do roku. W tym samym czasie liczba osób poszukujących pracy spadła jedynie o 16 procent.

Oznacza to, że zapotrzebowanie na specjalistów spadło ponad dwukrotnie szybciej niż zapotrzebowanie na pracę w tej dziedzinie. Tylko w czwartym kwartale 2023 r. liczba dostępnych miejsc pracy spadła o 42% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Wielu porównuje ten spadek do kryzysu z 2008 roku - wtedy po raz ostatni dostępne były takie dane.

Pomimo wysokich zysków w sektorze bankowym, presja na marże spowodowana wysoką inflacją, spowolnienie w zawieraniu transakcji i eskalacja napięć geopolitycznych miały bardzo negatywny wpływ. Niektórzy główni pracodawcy, w tym Barclays i UBS, dokonali znacznych redukcji zatrudnienia. Sytuacja na rynku pracy jest obecnie niemal katastrofalna.

Analitycy zauważają, że po roku silnego wzrostu płac i zwiększonego zatrudnienia ze względu na napięty rynek pracy, do końca 2023 r. rynek wyraźnie się pogorszył.

Spadek liczby osób poszukujących pracy, kandydatów i wakatów oznacza, że zaufanie pracodawców znacznie spadło. Głównym powodem jest stałe spowolnienie gospodarcze. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na rynku pracy do końca 2023 r. była mniej więcej taka sama jak w 2019 r., kiedy po raz pierwszy rozpoczęła się pandemia Covid-19.

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

skontaktuj się z nami