Bruksela chce przywrócić UE do globalnego wyścigu o talenty

Europa poszukuje talentów z całego świata

Europa jako całość i niektóre państwa członkowskie UE w szczególności (Niemcy, Holandia) stoją w obliczu niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej, który hamuje działalność gospodarczą. W obliczu niżu demograficznego i niewystarczających wysiłków na rzecz edukacji Europejczyków, UE nie ma innego wyboru, jak tylko przyciągnąć wykwalifikowaną siłę roboczą spoza kraju, aby osiągnąć swoje cele w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej.

Aby w tym pomóc, Komisja Europejska zaprezentowała w środę przełomowy projekt platformy Talent Pool, która połączy opisy wakatów i profile kandydatów z całego świata (wskazując ich wykształcenie, doświadczenie, umiejętności językowe itp.)

Państwa członkowskie będą uczestniczyć w projekcie na zasadzie dobrowolności, rozumiejąc, że zachowają suwerenność w zakresie przyznawania wiz pracowniczych w przypadku ostatecznego porozumienia między pracodawcą a kandydatem. Z drugiej strony, oczywiste jest, że każdy kandydat spoza Europy zatrudniony przez firmę z UE będzie miał takie same prawa jak pracownicy europejscy.

Syndrom marnowania mózgów

Komisja zaleca również, aby stolice promowały uznawanie kwalifikacji spoza UE, pomimo wielu barier, które pozostają w tym obszarze. Trudności w uznawaniu kwalifikacji i doświadczenia są jedną z głównych przeszkód dla imigracji wykwalifikowanych pracowników. Kandydaci spoza Europy obawiają się syndromu "marnowania mózgów", tj. niepełnego wykorzystania ich umiejętności.

Imigracja wykwalifikowanych pracowników: skuteczność "paszportów talentów" stoi pod znakiem zapytania

"Europa bierze udział w globalnym wyścigu o talenty, podobnie jak o kluczowe surowce i zasoby energetyczne", podkreślił w środę Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za migrację. "W tej rywalizacji mamy bardzo silnych konkurentów, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia" - dodał.

Wskaźniki wakatów

"Ten plan działania powinien być również postrzegany jako środek zapobiegający nielegalnemu przyjazdowi do UE", powiedziała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. UE musi jeszcze sfinalizować pakt migracyjny i azylowy zaproponowany przez Komisję w 2020 r. - ostateczne porozumienie ma zostać osiągnięte do pierwszego kwartału 2024 r.

Około 3 procent miejsc pracy w Europie jest obecnie nieobsadzonych, dwa razy więcej niż w 2012 roku. Oczekuje się, że liczba ludności w wieku produkcyjnym spadnie z 265 mln w 2022 r. do 259 mln do 2030 r. Oczekuje się, że sama transformacja energetyczna stworzy do tego czasu od 1 do 2,5 miliona miejsc pracy. Oznacza to, że musimy pilnie znaleźć odpowiednią siłę roboczą.

Zmiana gry

Business Europe, organizacja reprezentująca europejskich pracodawców w Brukseli, z zadowoleniem przyjęła inicjatywę, wierząc, że Talent Pool "może zmienić atrakcyjność Europy". Organizacja podkreśliła również, że "Europa już dawno powinna uznać rolę migracji ekonomicznej w rozwiązywaniu problemu niedoboru talentów".

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

skontaktuj się z nami