Krystian Sobczyk
12.12.2023
735
Znalezienie pracy wymaga czasu, około sześciu miesięcy. Dlatego właściwą strategią jest od samego początku kierowanie się na najbardziej interesujące kanały rekrutacji. Rzeczywiście, firmy nadal korzystają z headhuntingu, kooptacji i swoich sieci kontaktów w celu rekrutacji kandydatów. Jednak w czasie ostatniego badania ten "ukryty" rynek wykazywał tendencję spadkową na rzecz bardziej przejrzystych kanałów: bibliotek CV, mediów społecznościowych i ofert pracy publikowanych publicznie w Internecie (80% wolumenu). To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą nieco "uprzemysłowić" swoje poszukiwania.
Poniżej przedstawiamy charakterystykę niektórych portali pracy - tych z największą liczbą ofert pracy lub najbardziej wyspecjalizowanych w swojej dziedzinie, a także portali społecznościowych, które stały się niezbędne dla tych, którzy chcą znaleźć się na krótkich listach rekruterów.
Ponad 2 miliony CV, głównie od menedżerów wszystkich szczebli. Warto wiedzieć: możesz upublicznić swój profil, aby był dostępny w Google i możesz połączyć go ze swoimi profilami Viadeo i LinkedIn, na przykład, aby dowiedzieć się, którzy członkowie Twojej sieci pracują dla firmy, do której aplikujesz. Tablica ofert pracy, utworzona w 1989 roku na Minitel, ma około 10 000 wolnych miejsc pracy, z czego 40% znajduje się w regionie paryskim, a 60% w innych regionach. Dziewięć na dziesięć oferowanych wakatów ma charakter stały. Najliczniej reprezentowane sektory to sprzedaż (29% wakatów), zarządzanie i finanse (13%), produkcja i usługi (11%) oraz systemy informatyczne i telekomunikacja (10%).
Strona jest skierowana głównie do menedżerów średniego szczebla i osób pełniących funkcje pomocnicze. Wersje na smartfony i tablety są bardzo przyjazne dla użytkownika i umożliwiają szybkie wyszukiwanie.
400 000 CV, wszystkie zaktualizowane. Profile, które nie zmieniły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, nie pojawiają się już w bazie danych CV Stowarzyszenia Zatrudnienia Zasobów Ludzkich (Apec). 90% z nich ma charakter otwarty, z przewagą wakatów w działach inżynieryjnych i badawczo-rozwojowych (30%), co od dawna jest cechą charakterystyczną Apec, oraz w działach sprzedaży i marketingu. Istnieje dobra równowaga między menedżerami średniego i wyższego szczebla.
Strona posiada aplikację na iPhone'a, ale nie ma wersji na Androida lub tablety. Witryna jest również poszukiwana przez zespół wsparcia składający się z 500 prawdziwych konsultantów.
We Francji istnieje 7 milionów profili Viadeo i 5 milionów profili LinkedIn, z których zdecydowana większość to kadra kierownicza. Jest to ogromny zasób dla agencji rekrutacyjnych, które uczyniły te strony jednymi ze swoich ulubionych terenów łowieckich, chociaż obfitość ofert pracy i brak gwarancji trafności czasami utrudniają im pracę. Na Viadeo znajduje się 2500 ofert pracy, a na LinkedIn kilka tysięcy. 80% z nich skierowanych jest do menedżerów i pochodzi od firm, a nie agencji rekrutacyjnych. Obie sieci oferują sugestie dotyczące "pokrewieństwa" w oparciu o umiejętności użytkownika i osób, które zna. Informują również, którzy z Twoich znajomych pracują w firmie docelowej lub mają bezpośrednie powiązania z rekruterem.
1,8 miliona życiorysów, w tym 900 000 profili kadry kierowniczej. Możesz dyskretnie wyszukiwać za pomocą "anonimowego" profilu. Witryna umożliwia powiązanie konta z profesjonalnymi sieciami społecznościowymi, a nawet Facebookiem.
Spośród 28 000 ofert pracy zamieszczonych na stronie, ponad 11 000 to bac+5, z czego 70% to wakaty (czyli niewiele), głównie na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla. Piętnaście procent wakatów znajduje się w regionie paryskim, reszta w prowincjach. Dwóch na trzech rekruterów to firmy (nie headhunterzy). Najczęściej reprezentowane zawody to IT (szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie), sprzedaż, inżynierowie i menedżerowie. Ogłoszenia pozostają na stronie tylko przez cztery tygodnie.
1,2 miliona CV, które mają mniej niż 18 miesięcy. Przydatne: możesz dowiedzieć się, ile razy Twoje CV było udostępniane. Amerykański gigant opracował własną sieć społecznościową w ramach Facebooka, BeKnown, która pozwala łączyć (lub nie) sieci zawodowe i osobiste. 18 tys. ofert pracy, w tym 12 tys. dla absolwentów z 2-5-letnim wykształceniem wyższym. Spośród nich 75% to stałe wakaty, z czego połowa w regionach. Najpopularniejsze zawody to IT, technologia, finanse, sprzedaż, marketing. Dobry zasięg międzynarodowy, ale niepełny zasięg MŚP.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy Monster odnotował rosnącą liczbę nowych rozwiązań. Wśród nich jest intuicyjne narzędzie wyszukiwania, które pozwala na przykład wpisać "kierownik projektu marketingowego" i uzyskać sugestie dotyczące kierownika marketingu lub pracownika marketingu.
W Stanach Zjednoczonych sieć centralizuje 1,7 miliona ofert pracy z Departamentu Pracy i głównych portali z ofertami pracy, w tym Monster. Usługa może wkrótce zostać rozszerzona na inne kraje. W międzyczasie firmy (w tym francuskie) publikują na swoich stronach oferty pracy (obecnie głównie dla młodych absolwentów), na które można aplikować i przekazywać je swoim kontaktom. Jeśli lista jest długa (zdarza się), możesz użyć przycisku "sugeruj", aby wyświetlić oferty pasujące do Twojego profilu. Coraz więcej firm wypełnia sekcję zawodową swojego profilu, co ułatwia pracę rekruterom. Należy jednak upewnić się, że nie pojawiają się tam osobiste zdjęcia i wiadomości.
Chociaż strona nie posiada specjalnej wyszukiwarki i bazy danych, jest ona wciąż bardzo słabo rozwinięta. Warto jednak mieć ją na oku.
Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, należy korzystać z różnych kanałów poszukiwania pracy. Znalezienie pracy może wymagać czasu i wysiłku. Nie poddawaj się i próbuj dalej, a na pewno znajdziesz odpowiednią pracę.
Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach
Recenzje