Architekt oprogramowania: Czym jest?

Zasady pracy architekta IT

Architekt oprogramowania jest centralną postacią w rozwoju programu lub aplikacji. Specjaliści ci są zwykle odpowiedzialni za definiowanie standardów technicznych całego projektu, ale są także pośrednikami między interesariuszami biznesowymi. Mogą pracować dla różnych firm, zarówno publicznych, jak i prywatnych, zarówno na zasadzie freelancera, jak i jako stały lub pełnoetatowy pracownik. Są profesjonalistami, którzy projektują i rozwijają aplikacje i programy. Dyktują standardy techniczne związane z kodowaniem, narzędziami i platformami projektowymi. Innymi słowy, są odpowiedzialni za wszystkie aspekty architektury oprogramowania, od wytycznych po jakość projektu.

Rola architekta oprogramowania, znanego również jako architekt systemu lub architekt IT, jest złożona. Zazwyczaj architekci ci są profesjonalistami, którzy działają w świecie programowania lub IT od wielu lat. Biorą oni na siebie odpowiedzialność na wysokim szczeblu i podejmują najważniejsze decyzje w procesie tworzenia oprogramowania.

Czym zajmuje się architekt oprogramowania?

Podobnie jak architekt planuje, projektuje i kieruje budową budynku lub przestrzeni miejskiej, architekt oprogramowania planuje, projektuje i kieruje tworzeniem programu lub aplikacji. Wybiera technologię, która zostanie użyta i podejmuje decyzje dotyczące projektu, środków technicznych, platform i standardów kodowania. Nadzoruje również pracę innych członków zespołu i działa jako łącznik lub pośrednik między zespołem programistów a kierownikami projektów.

Niektóre z najważniejszych funkcji architekta oprogramowania obejmują następujące elementy:

  • Identyfikacja interesariuszy projektu.
  • Znajomość wymagań operacyjnych.
  • Wybór architektury systemu i komponentów.
  • Projektowanie i planowanie systemów oprogramowania.
  • Zapewnienie wydajności, zdolności adaptacyjnych i bezpieczeństwa systemu.
  • Koordynowanie i monitorowanie wdrażania architektury.
  • Ocena systemu i sugerowanie ulepszeń.

Jak zostać architektem IT?

Jak zostać architektem IT?

Architekci oprogramowania mają na ogół dobre perspektywy zatrudnienia, horyzont jest pełen wykwalifikowanych ofert i możliwości rozwoju. Można zostać kierownikiem projektu oprogramowania, jeśli spełni się szereg wymagań:

Być biegłym programistą: architekci oprogramowania biegle posługują się kilkoma językami programowania, zarówno backendowymi (Java, Python, Ruby, C#, Scala), jak i frontendowymi (HTML, CSS, JavaScript, React i inne). Oczywiście nie jest konieczne, aby biegle posługiwali się wszystkimi istniejącymi językami, ale konieczna jest dobra znajomość języków, które będą używane w projekcie, nad którym będą pracować. Znajomość technologii nowej generacji: oprócz podstawowej wiedzy technicznej z zakresu programowania, architekci IT powinni posiadać wiedzę na temat urządzeń z systemami iOS i Android, Internetu rzeczy, przetwarzania w chmurze, automatyzacji zadań, bezpieczeństwa IT i innych. Powinni również znać narzędzia do automatyzacji wdrażania rozwiązań, takie jak GitHub, Bitbucket, Jenkins, Docker i inne.

Umiejętności społeczne: wiedza techniczna nie wystarczy do pełnienia roli, która wymaga ciągłej komunikacji, koordynacji z innymi zespołami i kontroli zadań. Architekt oprogramowania musi posiadać pewne umiejętności "społeczne", takie jak: przywództwo, praca zespołowa, asertywna komunikacja (jasna i skuteczna) oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Dobra znajomość klienta lub pracodawcy: architekci oprogramowania muszą rozumieć branżę, do której należy organizacja, dla której pracują. Pozwoli im to mieć pełną wizję organizacyjną, ułatwiając podejmowanie decyzji zgodnych z celami biznesowymi.

Posiadanie powiązanej wiedzy: firmy zazwyczaj zatrudniają architektów IT z dyplomem inżynierii komputerowej, inżynierii systemów lub dyplomem związanym z komputerami. Możliwe jest jednak również zdobycie takiego stanowiska na własną rękę lub poprzez kursy i podręczniki.

Kluczowa rola architekta oprogramowania

Jak widać, bycie architektem oprogramowania wiąże się z określonym zestawem umiejętności projektowania struktury i architektury systemu, zapewniając jego wydajność i bezpieczeństwo. Ponadto trzeba posiadać pewne umiejętności miękkie, takie jak komunikacja i umiejętności przywódcze, aby móc zarządzać zespołem.

Jest to bardzo poszukiwane stanowisko w korporacjach, ponieważ jest elastyczne i ma wiele perspektyw rozwoju. Jeśli jesteś pasjonatem świata programowania, architektura oprogramowania może być interesującą opcją dla Twojej kariery zawodowej.

author-image

Kontakty

skontaktuj się z nami