Targetologia: Jak zarabia targetolog

Targetologia: Przegląd zawodów

Czym jest reklama targetowana

Reklama targetowana to reklama, która jest wyświetlana docelowej grupie osób. Podstawa targetowania zależy od czynników takich jak wiek, lokalizacja, aktywność online itp. Jest to sposób na przyciągnięcie osób, które najprawdopodobniej będą zainteresowane produktem.

W dzisiejszych czasach ludzie nie zwracają zbytniej uwagi na reklamy telewizyjne. Naciskają przycisk pomijania, gdy tylko pojawi się on na początku filmu na YouTube. Jak więc przedsiębiorca ma zaprezentować swój produkt w cyfrowym świecie? Z pomocą przychodzi reklama targetowana. Przedsiębiorcy używają jej, aby pokazać ludziom coś, czym mogą być zainteresowani w oparciu o pewną hipotezę.

Rodzaje reklam ukierunkowanych

Istnieje wiele różnych rodzajów reklamy ukierunkowanej. Poniższe typy są najbardziej skuteczne:

Reklama kontekstowa

Ten rodzaj reklamy ukierunkowanej wykorzystuje historię wyszukiwania użytkownika do wyświetlania reklam, które są z nią powiązane.

Opiera się na założeniu, że historia wyszukiwania pokazuje zainteresowania użytkownika, a wyświetlanie reklam powiązanych z historią wyszukiwania zainteresuje użytkownika. Każda odwiedzona strona internetowa i każdy polubiony post w mediach społecznościowych stanowią podstawę reklamy kontekstowej.

Geolokalizacja

Reklamy te są oparte na lokalizacji użytkownika. Mogą istnieć pewne stereotypy dotyczące określonych lokalizacji, które przedsiębiorcy wykorzystują na swoją korzyść.

Zakładają oni, że większość użytkowników ma takie same przemyślenia na temat danego miasta lub okolicy i kierują do niego określony rodzaj reklamy. Na przykład istnieją platformy internetowe, które sprzedają ryby, a Kalkuta jest miejscem, w którym ludzie uwielbiają ryby. Platformy te mogą wyświetlać reklamy w Kalkucie specjalnie ukierunkowane na ryby.

Przykłady reklam ukierunkowanych

Nadal możesz być zdezorientowany co do koncepcji reklamy ukierunkowanej, a jeśli różne jej odmiany nic dla ciebie nie znaczą, możesz spojrzeć na kilka przykładów reklamy ukierunkowanej. Możesz odnieść te przykłady do innych, ponieważ na pewno widziałeś podobne reklamy w prawdziwym życiu.

Reklamy w mediach społecznościowych

Reklamy te są wyświetlane na platformach mediów społecznościowych, takich jak Facebook. Mogą one pochodzić z innych platform, takich jak Amazon, w zależności od aktywności użytkownika na tych stronach.

Reklamy mogą być jednak powiązane z polubionymi postami i stronami obserwowanymi na tych platformach. Użytkownik może polubić reklamę. Jeśli to zrobisz, reklama pojawi się na profilach Twoich znajomych. Nawet status związku na Facebooku może być wykorzystany jako podstawa dla ukierunkowanych reklam.

Reklamy w wyszukiwarkach

To, czego szukasz w Internecie, może określać rodzaj otrzymywanych ukierunkowanych reklam. Gdy szukasz czegoś online, możesz znaleźć reklamy po prawej stronie wyników wyszukiwania.

Na przykład, jeśli szukasz lodówek w Google, zobaczysz reklamy związane z lodówkami po prawej stronie wyników wyszukiwania. Ludzie prawdopodobnie będą zainteresowani tymi reklamami, ponieważ spełniają one ich potrzeby.

Reklama behawioralna

Jest to rodzaj reklamy ukierunkowanej, która wykorzystuje zachowanie użytkownika w świecie cyfrowym. Zachowanie użytkownika w Internecie wiele mówi o nim jako o osobie. Daje to przedsiębiorcom wgląd w Twoje upodobania i preferencje.

Jeśli szukasz informacji o UPS lub kupujesz parę butów online, zauważysz, że reklamy, które otrzymujesz, gdy odwiedzasz platformę cyfrową, będą związane z UPS lub butami.

Jak podejść do reklamy

Jak więc korzystać z ukierunkowanych reklam w taki sposób, aby ludzie czerpali z nich przyjemność i nie czuli się paranoicznie? Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Bądź przejrzysty

Ludzie zaczynają wierzyć, że za kurtyną dzieje się wiele, co może mieć poważne konsekwencje, jeśli zostanie ujawnione. Ukierunkowana reklama nie przyniesie efektu, jeśli ludzie w to uwierzą. Obecnie dostępna jest opcja "Dlaczego widzę tę reklamę". Ujawniając powód wyświetlania konkretnej reklamy, ludzie czują się bardziej zrelaksowani. W konsekwencji reklamy mogą działać na korzyść firmy.

Budowanie zaufania

Użytkownicy tracą zaufanie do takich reklam, co nie jest dobre dla firmy. Kupujący i sprzedający nie będą mieli relacji, jeśli nie będzie zaufania. Aplikacje, które zbierają dane, powinny informować użytkowników o celu zbierania informacji. Informując ich o wykorzystaniu danych osobowych, firmy mogą zbudować most zaufania z konsumentami.

Właściwe wykorzystanie danych

Gdy firma wykorzystuje dane swoich użytkowników, musi upewnić się, że są one wykorzystywane we właściwy sposób. Informacje dotyczące płci i stanu zdrowia powinny być wyłączone z reklam ukierunkowanych. Nie należy wykorzystywać danych w sposób, który sprawia, że ludzie czują, że firma narusza ich prywatność.

Podsumowanie

Targetowanie dotyczy tworzenia ukierunkowanych reklam - reklam przeznaczonych dla określonej kategorii osób. Specjaliści od targetowania dostosowują reklamy tak, aby były wyświetlane tylko osobom, które są nimi faktycznie zainteresowane. Jeśli chcesz ułatwić życie konsumentom i pomóc firmom, ta dziedzina jest dla Ciebie.

 

author-image

Recenzje

zostaw opinię

Napisz recenzję firmy i opowiedz nam o swoich doświadczeniach

Kontakty

skontaktuj się z nami